Knihařské nástroje

Tohle jsou moje knihařské nástroje. Všechny to rozhodně nejsou, ale používám je nejčastěji a chtěla bych vyzdvihnout hlavně ty základní a nejnutnější, se kterými jde vyrobit třeba zápisník. Řekla jsem si, že knihařské potřeby rozdělím na malé nástroje, stroje, doplňkové materiály, papíry a potahy. Tak začneme těmi nástroji. 


1. MĚŘENÍ  &  ŘEZÁNÍ 

Koupili jste si papíry a chcete je nařezat na určitý formát.


Pravítka

Pokud budete řezat z menších archů papíru (třeba A3), bude
se vám hodit kovové pravítko
(30 cm). Řežu z velkých archů papíru, tak používám velké pravítko (100 cm). S tímto ale
víc měřím, než řežu, protože je
z měkkého kovu, takže když mi ujede řezák, dělá do pravítka rýhy. Na řezání lepenky mám vyrobený příložník z nerezu, který je daleko odolnější.

A protože se v knihařině pořád něco měří, vyplatí se mít hodně pravítek různých velikostí strategicky rozmístěných, aby
byly po ruce. Na řezání se hodí
mít težší pravítka, o které se můžete svou vahou zapřít,
aby vám to neujelo. Na měření postačí obyčejné pravítko. Používám i navinovací metr,
který používám na rychlá měření. 

Nerezový příložník | Kovové pravítko 1m | Plastová pravítka | Krejčovské pravítko


Tloušťkoměr

Když už jsme u toho měření, nemohu opomenout tento úžasný nástroj. Začátečník ho asi
zas tak nepotřebuje,
ale když potřebuju vědět, jestli má lepenka 2 nebo 3 mm, nebo jak silný je tento arch papíru, je to jasná volba. 

Digitální tloušťkoměr

Řezací podložka

To je nutnost. Pořád něco budete řezat a nechcete si pořezat stůl. Já jsem si pořídíla velikou kvůli velkým archům. Prodávají nejrůznější velikosti. Myslím, že A4, A3 mívají i v papírnictví. 

Skalpel

Lepší alternativa těch úzkých kancelářských řezáků. S tím dělám jemné řezy a ořezy.  

Řezák

Pořiďte si nějaký hobby řezák z nářadí. Dobrý
je s kovovou rukojetí. Plastový může asi prasknout. A ty úzké s malým řezákem jsou
na nic.  

Řezák a skalpel

Opravdu si vryjte do paměti ono pořekadlo ,,Dvakrát měř a jednou řež.“ Je v tom schovaná hluboká pravda, spousta nadávek a zkušeností.

Poučená Knihařka

2. LISOVÁNÍ 

Už jste si nařezali papíry. Teď si je složíte do složek a dáte vylisovat.


Kostka

Knihařské kosti

Knihařská kost je hodně důležitá věc, kterou se hodí mít. Je to totiž univerzální nástroj a nenahradí ho tupá pravítka, nůžky nebo nevím, co ještě. Dělá rýhy (biguje), uhlazuje, je to váš nehet, čistý prst a dlaň.

Tím chci říct, že nedoporučuju uhlazovat rukou, pokud ji nemáte čistou nebo suchou. A můžu vám říct, že knihař má ruce vždycky zaprasené od lepidla. Když si nebudete chtít něco upatlat, budete si muset vypěstovat syndrom častého mytí rukou.

Ještě jedna věc – když se vám nepotí ruce, je pro vás práce s papírem ideální. Kostku můžete použít právě při skládání papírů napůl, když je to zapotřebí.

A z čeho je knihařská kost? Trochu jsem googlila a našlo mi to, že z hovězí nebo velrybí kosti. To mě trochu děsí jako zapáleného milovníka zvířat. Zní to jako by to bylo z rohu jednorožce, že? : / Existují i jiné materiály, třeba teflon (tuhle ovšem omylem nezapalte, když máte doma kanárka). Viděla jsem ale, že se vyrábí i kovové.  


Desky

Když chcete vylisovat složené složky, dáte to mezi desky a do lisu. Když nemáte lis, tak ty desky zatížíte něčím jiným.  

Obalená deskaTěžítka

Činky, těžítka, staré harampádí. Je to težké a malé, ale tak, že se to dá často zvedat? Tak to je ono.

Svěrák

Tu a tam se může hodit, když chcete pevně stáhnout papíry mezi deskami třeba. Nebo i jako alternativa lisu.

Ruční svěrák

3. ŠITÍ  

Tak, složky jsou vylisované, papír si trochu sednul. Je čas rozkreslit šití. 


Tužka

To není potřeba složitě vysvětlovat. Mějte po ruce různé psací nástroje, abyste si mohli poznačovat rysky, zapisovat rozměry a tak. 

Vosk

Před šitím se může nit navoskovat, a tím se nebude tolik zamotávat.  


Malé pravítko

Změříte si velikost složky, rozpočítáte na díly a zakreslíte. Klidně víc pravítek – kovové, plastové, s Mickey Mousem…

Nit

Knihařská jehla s širším očkem, aby se tam vlezla nit. Lepší je dlouhá a tenčí, ale je dobré si vyzkoušet, co komu sedí. 


Šídlo

Je šikovné si dírky předděrovat nebo šít rovnou. 

Jehla

Knihařská jehla s širším očkem, aby se tam vlezla nit. Lepší je dlouhá a tenčí, ale je dobré si vyzkoušet, co komu sedí. 
4. LEPENÍ 

Lepidlo

PVA (polyvinyl acetát) na lepení hřbetu. Může se naředit, aby mělo řidší konzistenci a trochu to zpomalí schnutí.  

Škrobové lepidlo

Hodí se na lepení potahu desek. Schne pomaleji, takže dává prostor pro opravy a vyhlazení. Je dobré ho skladovat v ledničce, anebo přidat trochu PVA pro konzervaci. 

Štětec

Malé, velké, ploché nebo kulaté. Každý se hodí na něco jiného. Já je používám spíš na menší věci – lepení proužků, hřbetu atd. 

Váleček s nádobkou

Tohle zbožňuju. Místo lepení desek štětcem, který bývá hodně nasáklý lepidlem a dělá šmouhy,používám váleček na barvu. Ten umí rovnoměrně nanést lehkou vrstvu lepidla a umožňuje pracovat rychle. Časem se jak štětce a válečky slepí, proto je dobré je nenechat vyschnout a buď je mýt vždy v lepidle, nebo je hned umýt.

Pokud mi zbyde lepidlo v nádobce, přikryju ji potravinářskou fólií. Lepidlo časem houstne, takže ho chce vždycky trochu aktivovat a rozmíchat. Když chci čistou nádobku, nechám zbytky lepidla na vzduchuuschnout. PVA jde pak skvěle sloupnout. U škrobu to už tak moc nešlo, láme se. Tam by měla pomoci horká voda. 

Makulatura

Tak se říká pomocným papírům, které se používají při lepení. Bude to chtít nějaké zbytkové papíry.Vyplatí si takové papíry skladovat a využít je co nejvíc. A pak samozřejmě zrecyklovat.  


5. EXTRA 

Plochý nůž

V knížkách ho uvádějí. Jde tím odřezávat balící papír, ale já žádný nemáma zatím mi nikde nechyběl. Ale to asi proto, že si balící proužky na hřbety stříhám na míru. 

Smirkovací papír

Na obroušení hran lepenky, nebo začištění, kde je třeba.

Kladívko

Na kulacení hřbetu se hodí kladívko nebo gumová palice s širší plochou. Dělá se to jemně, žádné zběsilé bušení kladivem do knížky.  


Kovové kružítko

Jde použít třeba při začišťování nalepených desek, když je chceme mít zevnitř hezky zarovnané a stejné velké záložky, aby
to opticky nevadilo pod předsádkou. Rýhou se vyznačí vzdálenost od kraje a řezákem odřežou přebytky.


Tohle jsou takové základní nástroje do výbavy, které nejčastějši používám při výrobě. Určitě ještě něco chybí. Klidně napište do komentářů, jestli vás ještě něco napadá. Potom už jsou specifičtější nástroje třeba nože na tenčení kůže, kleště na růžky apod. V dalším kroku se zaměřím na materiály, které se stávají součástí knihy jako třeba kapitálek nebo záložka.