Jak poznat směr vlákna papíru

Jaký vlákna?

Papír se vyrábí z celulózy – nejčastěji buničiny dřeva (bavlny nebo konopí). Při výrobě se hmota nanáší v určitém směru na pásu. Po hlazení a usušení je papír stočen do velkých rolí, ze kterých je pak následně nařezán na různé formáty. A tady se rozhoduje, jestli bude mít papír směr vláken na šířku nebo na výšku.


Směr vláken na výšku
úzká dráha, SB nebo SG (short grain)

Směr vláken na šířku
široká dráha, SD nebo LG (long grain)

K čemu je to dobré?

S papírem se lépe pracuje. Při ohýbání se škaredě neláme přes vlákno, nýbrž lze hladce ohnout. To je dobré třeba u jmenovek. Také v knize to má velký význam. Kdybyste ušili zápisník z papírů s vlákny na šířku, tak po zaklížení hřbetu dojde k nežádoucímu zvlnění papíru u hřbetu.

Horní ohnuté proti směru vlákna,
spodní správně po vlákně

Kde to platí?

U všech papírů – vnitřní strany zápisníku, předsádky,
lepenky, balící papír na hřbet.


Jak se to pozná?

Vemte papír do obou rukou a lehce přibližujte ruce k sobě, aby se ohýbal. Tam, kde to jde snáz, je vlákno správně (vertikálně).
Když ohýbáte vlákne na druhé straně, tak klade větší odpor
a vlákna vás nechtějí pustit.

Vlákno musí vždy být ve vertikálním směru,
tj. shora dolů.

Zapsat za uši!

Dalším způsobem, jak to poznat, je papír u hrany namočit. Ve směru vlákna shora dolů se bude papír vlnit do pravidelných vlnek. Z toho důvodu je nevhodné, aby byl směr vlákna horizontálně, protožepři lepení knižní bloku by se stránky začaly vlnit. 

Když se budou vlákna křížit, třeba když jsou desky vláknem špatně zleva doprava, ale potah správně, tak se vzájemným pnutím bude deska podivně vlnit. Desky s potahem se vždy vlní, protože plátno je z jedné strany táhne. Jakmile bude knižní blok zavěšený do desek, tak se to vyrovná.


Jaký je směr vlákna u potahu?

U knihařského potahu je to podobné spíše textilním látkám. Potahy stejně jako látky jsou tkané z nitek (papírové potahy sem teď nepatří). U těch se sleduje, která vlákna jsou hlavní napnutá shora dolů (osnova, č.1 na obrázku)a která jsou propletená mezi nimi (útek, č.2). Vlákna z osnovy jsou dlouhá, pevnáa jsou to, co vlákna u papíru, na jejich směru záleží. 
Když zkusíte natáhnout tyto vlákna od sebe, ani se nehnou. Kdežto ve směru osnovy (zleva doprava) můžete plátno natáhnout snadněji, protože tam není takový tlak. 

zdroj: Wikipedie


Obvykle jsou plátna namotaná v rolích, u toho je pak snadné poznat směr vlákna,protože to je ta dlouhá namotaná strana. Je snadnější napnout několik dlouhých vláknema kolem nich proplétat útky, než naopak. Když už máte jen kousek potahu, zkontrolujeteto pomocí tahu (ve směru vlákna to nejde natáhnout, do stran ano). Bude se to vlnit stejně jako u papíru a dá se obdobně navlhčit okraj.