Kurz výroby papíru od Papyrea

Když se řekl ruční papír, vybavila jsem si, jak jsme ve školní družině nechali rozmočit kousky novin, vytvořili opravdu podivnou hmotu, kterou jsme naplácali na míč a jakmile to uschlo, vznikla z toho ještě podivnější papírová miska.
Takže ruční výrobu papíru jsem měla zafixovanou coby neforemnou hmotu podivné barvy a konzistence, ze které byl papír hodně tuhý a naprosto nevhodný na psaní.

To se změnilo, když jsem absolvovala víkendový kurz,
který pořádala papírna Papyrea
v zázemí krásného papírnictví
Kaš-mi-daš v Praze.

Tam jsem se dozvěděla,
jak se papír vyrábí, dekoruje
a zpracovává a taky že v domácích podmínkách si takový kvalitní
a tenký papír jen tak nevyrobím!

Proč? Kvůli surovinám. Jsou na to potřeba rostlinná vlákna nejlépe
z lnu či konopí. Jejich pěstování je ale náročnější, než získávání vláken ze stromu, které je výnosnější, ale zato papír méně kvalitní.

Dozvěděla jsem se, jak se vyrábí tenký ruční papír,
ale i to, že si ho jen tak sama nevyrobím.


K takovým surovinám je už těžší se dostat. A potom taky jejich zpracování představuje komplikaci v domácím prostředí. Vlákna musí být opravdu jemně pomletá, což dělá průmyslový stroj, který takto připravuje vlákna klidně i celý den. To asi mixér moc neutáhne.

Jen při takové přípravě jsou vlákna dostatečně jemná, aby z nich vznikl krásně jemný a tenký papír.
Pokud si chcete vyrobit papír doma, tak nejdostupnější způsob je rozmočení už existujících papírů.
Papír by měl mít konzistenci jako rozmočený kapesník.

Směs se smíchá s vodou a klížidlem (lepidlo PVA – tak lžíce na kg směsi), které je vhodné přidat zvláště v případě psaní na výsledný papír.

Směs se dá také různě zdobit. Naházet do kádě bylinky či okvětní plátky nebo třeba vylouhovaný čaj udělá krásnou strukturu. Třeba drobné bezové kvítky vypadaly nádherně a papír po usušení krásně voněl.

Mixování směsi s okvětními plátky květů a rostlinami je zábava. Jen už člověk za chvíli neví, co by tam ještě hodil.

Takovou směs je dobré rozmíchat ve větší kádi, kam se vleze rámeček a bude se to pohodlně nabírat. Na to je potřeba mít rámeček s napnutou síťovinou (třeba na sítotisk) a jeden volný rámeček. Oba k sobě musí velikostně pasovat. Volný rámeček přijde zvrchu na ten se síťovinou a posléze se nabere hmota pohybem jako když radlice bagru nabírá hlínu.

Lehce se tím pohybuje, když je potřeba vyrovnat rovinu, ale hlavně se čeká, až odteče voda. Potom se sdělá horní rámeček a na sítu zůstala papírová hmota. Ta se musí šikovným pohybem vyklopit na vlhké látkové utěrky, osušit houbou, odklopit rámeček a překrýt další utěrkou.

Jakmile máme dostatečný počet připravený papírů mezi utěrkami, je potřeba z nich vylisovat vodu.
Potom nechat uschnout ať už zavěšené na šňůře jako prádlo nebo se to nalepí na sklo, což mě hodně zaujalo, tato strana papíru je potom totiž krásně hladká.

Na závěr se papír po uschnutí ještě jednou vylisuje (či přežehlí) a je připraven na klasické zpracování. Třeba obálky a dopisní papír z toho vypadají opravdu luxusně.
My jsme si potom druhý den ušili zápisník. Překvapilo mě, jak je ruční papír krásný na deskách a jak se s ním skvěle pracuje.

Výroba papíru je pro zábavu snadná, ale v profesionální výrobě to už taková brnkačka není. Stačí špatný pohyb a už je tam nějaká stopa. Záleží i na konzistenci hmoty a vláknech. A hlavně, každý papír je originál a udělat je podobně už vyžaduje mistrovský cvik. Takže klobouk dolů!

Kurz jsem si opravdu hodně užila nejenom kvůli jeho náplni, ale také že se tam sešla spousta kreativně naladěných lidí, kteří rádi vyrábí rukama a tíhnou k různým technikám ať už ke knihařství nebo kaligrafii (kaligrafka Krasopiska byla také na kurzu, mrkněte na svatební pozvánky, které vznikají pod jejíma rukama na papíře od Papyrea, stojí to za to!).

Líbí se mi, jaká komunita vzniká kolem papíru,
který všechny tyto řemesla propojuje.


Podívejte se na web nebo facebook Papyrea,
dělávají kurzy u nich v papírně!